Наша спільна робота з охорони білуги
Чи знаєте Ви про те, що поруч з нами досі живе риба, яка з’явилася на Землі ще тоді, коли по її просторах гуляли справжні велетні динозаври? Якщо ні, пропонуємо познайомитись з нею. Це – дивовижна і таємнича білуга. Ще трохи менш як 100 років тому, білуга була звичним видом для акваторій Чорного та Азовського морів, річок Дунай, Південний Буг, Дніпро. Зараз ситуація докорінно змінилася і, якщо людство не докладе зусиль для збереження цієї риби, вона поступово повністю зникне з водойм України. Запобігти цьому допоможуть природоохоронні заходи і досить нова, але цікава тенденція сьогодення – зариблення ставка білугою.
Що ми знаємо про білугу?
Насправді знання більшості з нас про білугу обмежуються її гастрономічними перевагами. До того ж справжньою легендою можна назвати ікру осетрових, яка за всіх часів вважалася делікатесом. Але смакові якості риби – не єдине, що заслуговує на увагу та повагу. Перерахуємо лише кілька цікавих фактів про білугу. Сподіваємось що це вразить велику кількість читачів і змусить купити малька білуги в Україні для розведення риби в ставку.
- За деякими твердженнями білуга є найбільшою сучасною рибою. Її довжина досягає 4,2 м, вага – 1,5 т. На початку минулого сторіччя рибалкам щастило вполювати справжніх монстрів, всередині яких містилося до 150 кг ікри.
- Статева зрілість риби наступає лише через 18 років після народження. Після першого нересту білуга стає готовою до наступного лише за 4 роки, але тільки за наявності сприятливих умов. Загалом, білуга може прожити до 100 років.
- Осетри – досить агресивні хижаки. Основою їх харчування є риби інших видів. Маленькі білуги полюють на малька, більші – на дорослу рибу. До того ж до раціону хижака входять молюски та пуголовки. В минулому в шлунках каспійської білуги знаходили рештки дитинчат тюленів.
Чому білуга майже зникла?
Білугу недаремно занесли до Червоної книги України. Сьогодні цей вид можна вважати таким, що майже зник з водойм не тільки нашої країни, а й багатьох інших. Причина досить банальна – безконтрольний вилов протягом минулого сторіччя. Зараз цінна риба знаходиться під охороною, але й досі браконьєри поставляють на чорні ринки як м’ясо білуги, так і її ікру.
Ще одна причина зникнення осетрової – знищення природних нерестовищ. Сталося це через будівництво на річках, які білуга використовувала для нересту, гідроспоруд. В кінці минулого сторіччя проблема зникнення цінної риби привернула увагу світової спільноти. В країнах почали з’являтися заводи по розведенню білуги, але суттєво стан це не покращило. Сьогодні купити рибу для зариблення можна в приватних господарствах.
Як відновити популяцію?
Відновлення популяції білуги – загальносвітова задача. Контроль над цим процесом здійснюється природоохоронними органами та екологами. Ще однією тенденцією, яка сприятиме популяризації розведення білуги є вирощування риби у приватних водоймах. Переваг у виборі саме осетрів досить багато, тому купити малька для вирощування вирішує все більше власників.
- У невеликому озері чи ставку легендарна білуга буде виглядати дуже екзотично.
- Її наявність – це ще один шанс врятувати рідкісну рибу, яка заслуговує не тільки на повагу, а й на життя.
- Білуга – хижак, який з легкістю впорається з пуголовками та іншими мешканцями ставка. Завдяки цьому водойма ставатиме чистішою та привабливішою.
Але ж де знайти малька білуги чи батьківські особини для розведення? Купити рибу можна в приватних господарствах, які займаються розведенням осетрових. Перевагу слід віддавати тим розплідникам, які вирощують малька у природних умовах з використанням екологічних кормів, адже тільки так можна виростити справді здорову та сильну рибу.